Techniki montażu


vetrex_logo_pl

 

 

Montaż okien – połowa sukcesu przy zakupie stolarki energooszczędnej

Zobacz sposoby montażu w naszym salonie:

screen montazZakup stolarki energooszczędnej dla większości osób budujących dom jest obecnie sprawą oczywistą. Świadomość inwestorów w kwestii właściwości termoizolacyjnych stolarki jest już bardzo wysoka, jednak w wyniku braku doświadczenia, często pomijają oni zupełnie kwestie montażu i tym samym istotnie ograniczają korzyści, jakie mogliby uzyskać w zakresie oszczędności za ogrzewanie. Błędy w montażu, skutkujące powstaniem nieciągłości połączenia okna z murem, pogarszają bilans energetyczny całego budynku. Zakup wysokiej klasy stolarki i zamontowanie jej w niedbały sposób, zamiast inwestycją – staje się wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Termoizolacyjność nowoczesnej stolarki w przypadku niektórych systemów, np. Vetrex Premium V90+ o współczynniku przenikania ciepła Uw=0,76 W/(m2 * K), osiąga parametry coraz bardziej zbliżone do współczynników charakteryzujących murowaną ścianę.

Montaż trójwarstwowy – folie paroizolacyjne i paroszczelne

System montażu okien przy użyciu folii znany jest już od wielu lat jednak w związku z boomem na tzw. ciepły montaż, od niedawna stał się jedną z najczęściej polecanych przez sprzedawców okien technik montażu. Montaż trójwarstwowy polega na wypełnieniu przestrzeni pomiędzy murem a oknem trzema warstwami specjalnych materiałów o ściśle określonych właściwościach: folią paroprzepuszczalną (zewnętrzna warstwa), materiałem izolującym (wewnętrzna warstwa) i folią paroizolacyjną (wewnętrzna warstwa) zgodnie z zasadą „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”. Taki montaż pozwala zabezpieczyć okno przed zawilgoceniem i tym samym znacznie ogranicza powstawanie mostków termicznych oraz ryzykiem zagrzybienia ościeży, a także gwarantuje odpowiednią hermetyczność połączenia. W skład systemu wchodzą folie paroizolacyjne i paroprzepuszczalne (zdj. 1) oraz pianka poliuretanowa.Zdjęcie Nr 1. Folia okienna Duo VZ

Innowacją w tej metodzie są folie uniwersalne, umożliwiające zastosowanie zarówno po zewnętrznej jaki i po wewnętrznej stronie okna, ponieważ łączą one w sobie właściwości paroizolacyjne i paroprzepuszczalne tworząc złącze z tzw. aktywną regulacją wilgoci. W odróżnieniu od tradycyjnej wersji tej metody z wykorzystaniem 2 rodzajów taśm – folia uniwersalna ogranicza możliwość popełnienia błędów podczas montażu – nie da się pomylić poszczególnych elementów i nakleić ich niezgodnie z ich funkcją.

Dla skuteczności tej metody kluczową kwestią jest odpowiednie przegotowania ościeży, w których montowana będzie stolarka. Aby zapewnić maksymalną styczność folii z podłożem – ościeża muszą być dokładnie wyrównane i wygładzone oraz, co bardzo ważne, przed przyklejeniem folii –zagruntowane odpowiednim podkładem. Takie przygotowanie powierzchni pozwala na uzyskanie odpowiednich parametrów połączenia pomiędzy folia a murem ( zdj. Nr 2). Przed przystąpieniem do montażu zaleca się przeprowadzenie próby przyczepności folii. Jeśli taśma dobrze się trzyma – można zaczynać.

Montaż trójwarstwowy – taśmy rozprężne

Montaż z użyciem odpowiednio zaimpregnowanych i nierzadko wyposażonych w zintegrowaną folięZdjęcie nr 3. Taśma rozprężna ISO BLOCO ONE paroizolacyjną taśm rozprężnych (zdj.3 ) pozwala uzyskać cztery korzyści: izolację termiczną i akustyczną, paraizolację od strony wewnętrznej i paroprzepuszczalność od zewnątrz. Taśmy te rozprężają się wypełniając przestrzeń między murem a oknem. Uszczelniając połączenie – zabezpieczają wnętrze przed utratą ciepła, a okno przed wilgocią i eliminują zjawisko „tańczących firanek” spowodowane niekontrolowanym napływem powietrza z zewnątrz. Także w przypadku tej metody, warunkiem osiągnięcia planowanych rezultatów jest odpowiednie przygotowanie ościeży.

MOWO – montaż w warstwie izolacji

MOWO – czyli Montaż Okna w Warstwie Ocieplenia jest obecnie najbardziej innowacyjną metodą montażu. W odróżnieniu od tradycyjnych technik, w których okno instalowane jest w murze, w MOWOZdjęcie nr 4. System montażu w przestrzeni izolacji termicznej MOWO okno zostaje wysunięte poza jego płaszczyznę, w warstwę izolacji termicznej budynku. Takie umiejscowienie gwarantuje optymalny przebieg izoterm, poprawiając parametry termoizolacyjne budynku. Stolarkę umieszcza się w ramie wykonanej z profili instalacyjnych systemu doklejanych do ściany za pomocą specjalnego kleju. Taki sposób montażu zapewnia hermetyczność połączenia okna ze ścianą. Ponadto, wchodzące w skład zestawu profile charakteryzują się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, co zapewnia dodatkową ochronę przed utratą ciepła. Stosowany w Autoryzowanych Salonach Sprzedaży Vetrex system przebadany został w renomowanym instytucie techniki budowlanej IFT Rosenheim. Testy przeprowadzone przez niemieckich ekspertów potwierdziły doskonałe właściwości termoizolacyjne zestawu i szczelność wykonanych z jego wykorzystaniem konstrukcji. Ponadto, zestaw został poddany próbie udarności i wytrzymałości, która wykazała, że technika MOWO może być stosowana także w przypadku dużych i ciężkich przeszkleń np. przesuwnych drzwi balkonowych.

Przydatne akcesoria

Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi w postaci dodatkowych elementów montażowych (podkłady podparapetowe czy zestawy konsol) jak również całych systemów montażu (MOWO), zapewnia zgodność montażu z wytycznymi uznanego w branży systemu RAL. Stworzony przez Stowarzyszenie Jakości Assurance RAL we współpracy z IFT Rosenheim dokument zawiera wskazówki, przestrzeganie których gwarantuje prawidłowe wykonanie montażu, skutkujące wieloletnim komfortem użytkowania stolarki.

Zestaw konsol

Konsole to elementy umożliwiające osadzenie okna na optymalnej głębokości w izolacji termicznej oraz Zdjęcie nr 5. System JB-D do montażu w przestrzeni izolacji termicznejzapewniają możliwość regulacji stolarki pod kątem uzyskania pionów i poziomów. Ich wykorzystanie eliminuje konieczność zastosowania dodatkowych, podkonstrukcji wsporczych. Wysunięcie okna na właściwą odległość skutkuje też uzyskaniem najkorzystniejszego przebiegu izoterm, dlatego rozwiązanie to dedykowane jest inwestorom szczególnie ceniącym możliwość uzyskania oszczędności.

Energooszczędny podkład podparapetowy

Energooszczędny podkład podparapetowy, zwany też ciepłym parapetem, to element opatentowany Zdjęcie nr 6. Energooszczędny podkład podparapetowy Vetrexprzez Vetrex. Jest to odpowiednio wyprofilowana kształtka z wysokogatunkowego styropianu, wyprofilowana tak, aby idealnie pasować do systemów okiennych Vetrex. Element ten łączy się ściśle z ramą okna i murem, zapewniając doskonale szczelne połączenie okna z murem, a tym samym doskonałą izolację termiczną i akustyczną oraz ochronę przed zaciekaniem. Poza tymi atutami, podkład zapewnienia także większą powierzchnię montażową parapetów.